Dzisiaj jest 23.09.2018

STRONA GŁÓWNA

OFERTY KREDYTÓW
Aktualne oferty 09.2018
Alior Bank
CitiBank
BOŚ
Bank Millennium
PKO BP
Bank PEKAO SA
Raiffeisen Bank
EXPANDER
OPEN FINANCE
Porównanie kredytów

PORADY KREDYTOWE
Zdolność kredytowa
Oprocentowanie
Doradcy kredytowi
PLN, CHF czy EUR?
Na co zwracać uwagę
Wniosek o kredyt
Hipoteka
Przewalutowanie
WIBOR i LIBOR
Inflacja a koszt kredytu
Pożyczka a kredyt
Kredyt refinansowy
Kredyt konsolidacyjny
Pożyczka hipoteczna
Kredyt hipoteczny dla firm

KUPNO MIESZKANIA
Podstawowe założenia
Poszukiwanie ofert
Korzystać z agencji?
Ceny mieszkań
Spółdzielcze/hipoteczne
Umowa

BUDOWA DOMU
Dom czy mieszkanie?
Kupno działki
Kredyt na budowę domu
Proces budowlany

KALKULATOR KREDYTU
 

Szybki wniosek o kredyt mieszkaniowy
Wrzesień 2018


Expander - kredyt mieszkaniowy
Darmowa pomoc kredytowa:
porównanie ofert ponad 20 banków
Oddziały w 52 miastach
(lista oddziałów Expandera)

Szczegóły / złóż wniosek


Open Finance - doradztwo kredytowe - kredyt hipoteczny
Doradca bezpłatnie pomoże Ci
wybrać kredyt z ofert 21 banków
Oddziały w 91 miastach
(lista oddziałów Open Finance)

Szczegóły / złóż wniosek

Oprocentowanie - zasady obliczania rat

Każdy kredyt wiąże się z różnymi kosztami, ale oczwyiście najważniejszy koszt kredytu to oprocentowanie. Kwota odsetek, jaką zapłacimy bankowi, jest wprost proporcjonalna do wysokości oprocentowania oraz długości spłaty. W niniejszym artykule pokrótce przedstawimy główne zasady dotyczące naliczania odsetek od kredytu mieszkaniowego.


Przede wszystkim należy pamiętać, że oprocentowanie kredytu zawsze podawane jest w stosunku rocznym (jest to ogólnie przyjęty sposób podawania oprocentowania, dotyczący nie tylko kredytów, ale także depozytów, płatności przeterminowanych, itp.). Raty kredytu są płacone co miesiąc, co oznacza, że w każdym miesiącu bank oblicza odsetki od kwoty kapitału pozostałego do spłaty, stosując roczną stopę procentową proporcjonalnie do ilości dni w danym miesiącu. (czyli 31-dniowym miesiącu odsetki będą wyższe niż w miesiącu mającym 28 lub 30 dni). Do obliczeń przyjmuje się standardową ilość dni w roku wynoszącą 365 dni.

Kredyt można spłacać w ratach równych lub ratach malejących. Rata kredytowa składa się zawsze z kapitału i odsetek, a różnica między dwoma systemami spłaty polega na tym, że w przypadku rat równych elementem stałym jest całkowita rata, a przy ratach malejących stała jest suma spłacanego co miesiąc kapitału (a odsetki są co miesiąc obliczane od pozostałego do spłaty kapitału).

W przypadku systemu rat równych, kwota raty zawiera sumę obliczonych na dany miesiąc odsetek, a pozostałą część stanowi spłata kapitału. W krótszych miesiącach (np. lutym lub w miesiącach 30-dniowych) udział kapitału w racie jest nieco wyższy niż w miesiącach długich (31-dniowych), gdyż naliczana jest niższa kwota odsetek i pozostaje więcej "miejsca" dla spłaty kapitału.

W systemie rat malejących, suma odsetek zostaje doliczona do stałej kwoty kapitału, spłacanej co miesiąc. Co miesiąc kwota całego kapitału do spłaty maleje, więc w efekcie co miesiąc odsetki są niższe, a więc rata co miesiąc maleje (stąd nazwa - rata malejąca).

Oto przykład obliczenia odsetek kredytu, w którym do spłaty pozostało 200.000zł. Oprocentowanie kredytu wynosi 6%, a odsetki naliczone zostają za okres 31-dniowy.

Odsetki = 200.000zł * 0,06 * 31 / 365 = 1.019,18zł.

W przypadku spłacania powyższego kredytu w systemie rat równych w okresie 30 lat, rata miesięczna wyniesie 1199,10zł (ratę możesz obliczyć w naszym kalkulatorze kredytowym). Tak więc udział kapitału w racie w danym miesiącu wynosi:

1199,10zł - 1019,18zł = 179,92zł.

W ten sposób co miesiąc można obliczyć udział kapitału i odsetek w racie równej (co miesiąc proporcja ta będzie inna - zmieniać się będzie zależnie od pozostałej do spłaty kwoty i długości danego okresu miesięcznego).

Należy pamiętać, że kredyty hipoteczne są praktycznie zawsze udzielane na zasadzie oprocentowania zmiennego (zależą od stawek rynkowych - WIBOR lub LIBOR). Co jakiś czas (miesiąć, 3 lub 6 miesięcy - zależnie od banku) bank aktualizuje oprocentowanie kredytu i przesyła kredytobiorcy nowy harmonogram spłat, dostosowany do nowego oprocentowania.Potrzebujesz pilnej pożyczki, a jest weekend? Zobacz, gdzie dostępna jest pożyczka w weekend przelewana na konto także w soboty i niedziele.


Potrzebujesz szybkiej gotówki na krótki okres?
Zobacz, gdzie jest dostępna pożyczka krótkoterminowa przez internet.

Kolejne porady kredytowe:
| Czy korzystać z doradców kredytowych? | Wybór waluty kredytu |
| Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu | Złożenie wniosku kredytowego |
| Czym jest hipoteka | Przewalutowanie kredytu | Czym jest kredyt refinansowy | Kredyt konsolidacyjny |

Poprzednie porady kredytowe:
| Zdolność kredytowa |

| PORADY MIESZKANIOWE | KREDYTY - OFERTY BANKÓW |

 
 
(C) Copyright 2007-2017, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Archiwum | Kontakt: info(at)kredytmieszkaniowy.org
| Zaprzyjaznione strony: Konta bankowe Darmowe ogłoszenia Prestamos rapidos en Espana |
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.