Dzisiaj jest 19.03.2024

STRONA GŁÓWNA

PORADY KREDYTOWE
Zdolność kredytowa
Oprocentowanie
Doradcy kredytowi
PLN, CHF czy EUR?
Na co zwracać uwagę
Wniosek o kredyt
Hipoteka
Przewalutowanie
WIBOR i LIBOR
Inflacja a koszt kredytu
Pożyczka a kredyt
Kredyt refinansowy
Kredyt konsolidacyjny
Pożyczka hipoteczna
Kredyt hipoteczny dla firm

KUPNO MIESZKANIA
Podstawowe założenia
Poszukiwanie ofert
Korzystać z agencji?
Ceny mieszkań
Spółdzielcze/hipoteczne
Umowa

BUDOWA DOMU
Dom czy mieszkanie?
Kupno działki
Kredyt na budowę domu
Proces budowlany

KALKULATOR KREDYTU

INNE KREDYTY
Pożyczka w weekend
Pożyczka na raty













 

Szybki wniosek o kredyt mieszkaniowy
Czerwiec 2021


Skorzystaj z bezpłatnej pomocy doradcy finansowego,
z którym porównasz oferty i wybierzesz najlepszy kredyt hipoteczny:


Umów spotkanie
lub rozmowę wideo



Umów spotkanie
lub rozmowę wideo


Możesz także przez internet poprosić o ofertę kredytu hipotecznego
w jednym z największych polskich banków:



RRSO 2,54% sprawdź



RRSO 2,31% sprawdź



RRSO 2,78% sprawdź



RRSO 3,17% sprawdź




Zdolność kredytowa

Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie na kredyt, pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić jest oszacowanie swojej zdolności kredytowej, czyli określenie, na jaki kredyt możesz liczyć. Pozwoli to skoncentrować się na poszukiwaniu takiego mieszkania, które cenowo będzie się mieścić w granicach tego, na co cię stać. Banki ograniczają bowiem kwotę, którą mogą pożyczyć każdemu klientowi - zależy ona od jego sytuacji finansowej. Bankom zależy, aby kredytobiorca był w stanie regularnie spłacać raty kredytu.


Zdolność kredytowa to pojęcie płynne - nie ma jednej obiektywnej granicy zdolności, każdy bank ocenia to inaczej, bo i maksymalna kwota, jaką można pożyczyć zależy w dużej mierze od konkretnych warunków panujących w danym banku, jak też od ryzyka, jakie dany bank jest w stanie zaakceptować. W efekcie, może się zdarzyć, że w jednym banku możesz mieć zdolność kredytową na daną kwotę, a w innym możesz jej nie mieć. Niektóre banki są bardziej restrykcyjne pod tym względem, a inne mniej. Efektem jest jednak także różnica w warunkach kredytów - jeżeli masz gorszą sytuację finansową, to nawet jeżeli bank udzieli ci kredytu, musisz liczyć się z gorszymi warunkami (np. wyższym oprocentowaniem). Bank w ten sposób rekompensuje sobie wyższe ryzyko, jakie ponosi, wyższymi przychodami z kredytu.

Ogólny sens badania zdolności kredytowej opiera się na prostym pytaniu - czy będzie cię stać na spłacanie miesięcznej raty kredytu? Na samym początku warto więc sobie samemu zadać to pytanie. Pomocny może być tu prosty kalkulator kredytu dostępny na naszej stronie. Przy zadanej kwocie, oprocentowaniu i okresie spłaty, pozwala on obliczyć miesięczną ratę kredytu. Dokonanie takiego obliczenia da ci wyobrażenie o tym, jaki wpływ będzie miał kredyt na twoje miesięczne wydatki.

Podstawowe zasady dotyczące tego, jak powinna być obliczana zdolność kredytowa zawarto w tzw. rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego.

Rekomendacja T mówi, że jeśli Twój dochód mieści się poniżej średniej krajowej, miesięczne raty kredytów i innych zobowiązań finansowych (np. alimentów) łącznie z ratą kredytu, który chcesz zaciągnąć, nie mogą przekroczyć 50% dochodów netto. Jeśli zarobki są wyższe, poziom ten nie może przekroczyć 65%.

Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego wprowadziła restrykcje przy obliczaniu zdolności kredytowej - zdolność kredytowa, a więc maksymalna kwota kredytu, w przypadku kredytów na okres dłuższy niż 25 lat, jest obliczana dla okresu 25-letniego. Tak więc nawet jeżeli Twój kredyt ma być spłacany przez 40 lat, dzięki czemu rata będzie niższa, maksymalna możliwa kwota kredytu będzie określona tak, jakby Twój kredyt miał być spłacony szybciej, tj. w okresie 25 lat.

Aby orientacyjnie oszacować swoją zdolność kredytową możesz także skorzystać z dostepnych w internecie kalkulatorów, takich jak np. kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego.


Główne czynniki, które banki biorą pod uwagę, oceniając sytuację finansową kredytobiorcy pod kątem wnioskowanego kredytu, są następujące:

- okres, na jaki chcesz wziąć kredyt (im dłuższy, tym łatwiej go dostaniesz - choć KNF planuje wkrótce wprowadzić nowe rekomendacje, według których zdolność kredytowa miałaby być obliczana dla maksymalnie 25-letniego okresu, nawet gdyby klien miał brać kredyt na dłuższy okres);

- waluta kredytu (warunki obliczania zdolności dla kredytów w walutach obcych są bardziej restrykcyjne, czyli dla tej samej kwoty kredytu złotowego zdolność kredytowa jest wyższa niż dla kredytu walutowego);

- poziom twoich stałych miesięcznych dochodów (im większe, tym lepsza zdolność kredytowa);

- sposób uzyskiwania dochodu (najkorzystniej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, gdyż jest uważana za najbardziej stabilną formę zatrudnienia; tym niemniej, szansę na kredyt mają także osoby zatrudnione w inny sposób, np. na umowę zlecenie lub prowadzące samodzielną działalność gospodarczą);

- czy masz jakieś oszczędności, a w szczególności - czy masz tzw. "wkład własny", czyli czy opłacisz część kupowanej nieruchomości z własnych pieniędzy;

- czy posiadasz inne kredyty (w tym także limity kredytowe na rachnkach, karty kredytowe - obniżają one zdolność kredytową, gdyż stanowią dodatkowe potencjalne zadłużenie - zdolność kredytowa jest obliczana łącznie dla wszystkich posiadanych przez klienta kredytów);

- jak wysokie są koszty utrzymania kupowanego mieszkania oraz jaka jest kwota twoich stałych miesięcznych wydatków;

- ile osób jest w twoim gospodarstwie domowym.

Poza tym, brane są też często pod uwagę inne czynniki, np. miasto, w którym mieszkasz lub kupujesz mieszkanie (jeżeli jest ono w dobrej lokalizacji, zwiększa się szansa, że jego wartość szybko wzrośnie, a co za tym idzie zabezpieczenie hipoteczne stanie się dla banku pewniejsze), jak długo trwa zatrudnienie u obecnego pracodawcy (zwykle wymagane jest minimum 6 miesięcy), itp.

Od twojej sytuacji finansowej zależeć też będzie, czy będziesz w stanie wziąć kredyt tylko w ratach równych (raty są wtedy takie same co miesiąc), czy będziesz mieć do wyboru także kredyt w ratach malejących, tj. takich, w których co miesiąc spłacasz tę samą kwotę kapitału, a z każdym miesiącem kwota odsetek jest mniejsza - ten rodzaj kredytu powoduje, że raty są wysokie na początku okresu kredytowania, ale szybciej spadają, ponieważ kapitał, od którego naliczane są odsetki, szybciej się zmniejsza.







Jeżeli chcesz zbadać swoją zdolność kredytową w różnych bankach, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy kredytowego, który zbada Twoją indywidualną sytuację i wskaże najlepsze oferty banków oraz pomoże przejść przez cały proces uzyskiwania kredytu, aż do podpisania umowy.
Złóż wniosek o kontakt z doradcą Open Finance
Złóż wniosek o kontakt z doradcą firmy EXPANDER


Nie chcesz czekać na wynik długich procedur bankowych i potrzebujesz niskiej kwoty pożyczki? W takim razie może zainteresować Cię pożyczka na dowód osobisty przez internet przelewana na konto nawet w 15 minut przez pozabankowe firmy pożyczkowe.


Kolejne porady kredytowe:
| Oprocentowanie - jak oblicza się raty | Czy korzystać z doradców kredytowych? | Wybór waluty kredytu |
| Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu | | Złożenie wniosku kredytowego |
| Czym jest hipoteka | Przewalutowanie kredytu | Czym jest kredyt refinansowy | Kredyt konsolidacyjny |

| PORADY MIESZKANIOWE | KREDYTY - OFERTY BANKÓW |

 
 
(C) Copyright 2007-2023, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Archiwum | Kontakt: info(at)kredytmieszkaniowy.org
| Zaprzyjaznione strony: Konta bankowe Darmowe ogłoszenia Prestamos rapidos en Espana |
Ta strona może stosować pliki cookies dla celów statystycznych i reklamowych. Korzystanie z tej witryny bez zmiany ustawień przegladarki w zakresie plików cookies oznacza akceptację faktu zapisywania ich w pamięci komputera użytkownika strony.